sobota, 17 marca 2012

MAC By Request, czyli jak wydębić od klientów jeszcze trochę kasy...

Firma MAC wpadła jakiś czas temu na genialny w swej prostocie pomysł :) Rzucić parę kolorów cieni, szminek i błyszczyków z poprzednich kolekcji a kupujący niech wybiorą 3 najbardziej pożądane i zrobimy z tego mini kolekcję. Idea zacna jak najbardziej, ale wykonanie już niekoniecznie.
Co najważniejsze kolekcja ta NIE będzie dostępna w Polsce, a w USA tylko on-line więc kto się czaił na perełki sprzed lat kilku, niech odpuści ;)

 

W głosowaniu do wyboru mamy:

1. Cienie: 
 • Cool Heat (LE Cool Heat 06.2008)
 • Guacamole (LE Salsabelle 05.2004)
 • Heavenly Bliss (LE Eden Rocks 05.2001)
 • Jete (LE Danse 12.2006) 
 • Moth Brown (LE Madame B. 02.2005)
 • Solar White (LE Cool Heat 06.2008) 
2. Szminki: 
 • 3N (LE  N Collection 01.2008)
 • Candy Yum Yum  (LE Quite Cute 04.2011)
 • Eden Rocks  (LE Eden Rocks 05.2001) 
 • Moxie  (LE Retro Matte Lipsticks 09.1999) 
 • Rocker  (LE Time Rocker jesień 1999) 
 • Shitaki  (LE Cuisine 03.2001) 
3. Błyszczyki: 
 • 2N (LE  N Collection 01.2008)
 • Cult of Cherry (LE Cult of Cherry 09.2008)
 • Emancipation (LE Wonder Woman 02.2011)
 • Flash of Flesh (LE D’Bohemia 05.2005)
 • Icescape (LE Love Lace 12.2009)
 • Bait (LE Lure 06.2006)


Z powyższych 18 propozycji, 9 zostanie przywrócone jako owa ekskluzywna kolekcja jesienią 2012
Swatche: SzminkiCienieBłyszczyki
Głosować można na Facebook'u: https://apps.facebook.com/macbyrequest/
Przypuszczam, że w Stanach będzie na tą kolekcję szał wielki i nieopisany i MAC zarobi kupę kasy, tak jak było to w przypadku Bloggers' Obssesion. 
Zastanawiam się natomiast jakim kluczem kierowali się ludzie w MACu wybierając takie a nie inne kolory? Czy zamiast trzech, prawie jednakowych błyszczyków nie można było bardziej zróżnicować odcieni? Albo też od początku pozwolić klientkom zgłaszać własne propozycje kolorów jakie chętnie zobaczyłyby ponownie i dopiero z nich wybierać te zwycięskie, z największą ilością głosów? Poza tym czy naprawdę brązowa szminka była bestsellerem w tamtej kolekcji, aż takim by umieszczać go jako jeden z najlepiej sprzedających się produktów na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat? I co najważniejsze, dlaczego kolekcja ta nie może być international, aby w krajach, w których MACa w latach 90. się nie uświadczyło, można było owe produkty nabyć? Sam pomysł jest świetny i bardzo chętnie widziałabym zupełnie inne kolory.

Polityka MACa w ostatnim czasie zaczyna mnie nieco denerwować i dziwić. Rozumiem, że jest to firma wyróżniająca się systemem wprowadzania produktów, ich przeznaczeniem, a także w większej części, jakością, ale for fuck sake poza Ameryką też są ludzie i to tacy, którzy MACa lubią i chętnie zakupią, a powtarzanie w kółko podobnych odcieni w limitkach nie jest zwyczajnie fair. IMO powoli ta firma zaczyna gdzieś pośród 15 kolekcji wypuszczanych w ciągu roku gubić swoją jakość i filozofię, a szkoda...

Jakie jest Wasze zdanie? Chętnie posłucham opinii na ten temat :)

Pozdrawiam ciepło i wiosennie
M.

5 komentarzy:

 1. Zgadzam się z tobą. Mac zatracił całą filozofię limitowanych edycji która moim zdaniem powinna się składać z niepowtarzalnych odcieni o które na prawdę warto będzie walczyć, a nie kolejne takie same błyszczyki czy cienie różniące się o ton.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż MAC ma dziwna filozofię, nie pamiętam dokładnie, ale w czasie kiedy zaczęłam interesować się MACiem nie było aż tyle kolekcji. Teraz jest kazylion kolekcji, zauważyłam, że w wielu miejscach produkty są bardzo podobne do siebie, bądź różniące się o ton - dwa, ale co dziwne szał na te kolory jest wielki. Dziwi mnie to, że ktoś ma np 5 morskich kolorów cieni do oczu i każdy rózni się o ton. Czy to aż tak widać na oku? W każdym razie jest to prywatna sprawa każdego, nic mi do tego, ale ja już dawno przestałam szaleć, za każdą wchodzącą kolekcją. Wg mnie ze spokojem mogli by puszczać kolekcje rzadziej i bardziej dbać o niepowtarzalność, ale chyba liczy się kasa i zysk.
  Kolekcja repromotów fajna rzecz: każdy ma w swojej kolekcji cień/ szminkę/ kredkę/ róż/ etc do którego by chętnie wrócił, ale kurcze czemu samemu nie można zgłaszać propozycji, tylko są narzucone? No i ta zbieżność kolorystyczna. Inną sprawą jest dostępność, której nie chce mi się nawet komentować ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. Tez mnie to denerwuje, 3 kolekcje w miesiacu, powtarzalnosc kolorow, zaczynam odczuwac przesyt:/
  Przepraszam za brak PL znakow.

  OdpowiedzUsuń
 4. No właśnie, przesyt MAC'iem, to temat, który powoli kiełkuje w mojej świadomości i coś, co chyba zaczynam odczuwać. Nie chcę gonić za kolejnymi kolekcjami, kiedy okazuje się, że za dwa miesiące dana szminka będzie repromotowana... Mam swoje typy, czasem skuszę się na coś nowego (głownie dzięki wrocławskim Dziewczynom z MACa :) ),ale to już nie ten szał co kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie szał nadal, ale zaczyna się robić dośc wybiórczy... tak jak patrzę na nadchodzące kolekcje to nie ukrywam, za bardzo się nie spłuczę... Reel Sexy jakoś mnie nie ciągnie, z kapitańskiej może ze 4 produkty, może max 6 jeśli cienie okażą się na swatchach warte zachodu... ogólnie trochę nie rozumiem takiej polityki, bo wypuszczają pierdyliard kolekcji a w wielu z tych kolekcji tak naprawdę super sprzedaje się tylko parę produktów, reszta to takie zapchajdziury... Tak samo jeśli chodzi o wtórność produktów... Gdyby u nas pojawiła się kolekcja Iris Apfel to pewnie nie kupiłabym już szminki Quick Sizzle - mając Party Parrot... itp, itd. Generalnie myślę, że na jakimś etapie i u mnie nastąpi przesyt... Już zaczynam chłodniej podchodzić do tego tematu... No i nie wierzę że te kolory są takie cudne że akurat JE warto wydać ponownie... Wytypowałabym im sama takie produkty które by wyprzedali na pniu gdyby zrobili repromote - na przykład pigment Sweet Sienna albo Goldenaitre albo Deckchair... Cień Femme Fi na przykład, róż Hipness (wiem, że był, ale wiele osób się nie załapało) czy Ripe Peach... Jest tego trochę... a poza tym - mogli spytać po prostu. a nie dadzą 4 błyszczyki nude i zadowoleni.. :/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...